top of page

Çip krizi kapıda, bilgisayar fiyatları artacak

Geçen yıl oyun tutkunları yeni grafik kartları satın almakta zorlandığında, sorunun ilk işaretleri alınmıştı. Apple, yeni iPhone modelinin çıkışını ertelemiş ve son Xbox ve PlayStatation oyun konsolları talebi karşılamakta çok zorlandı.

Bu yıl ise kripto paralar ve madencilikte kullanılan donanımlar, koronavirüs salgını derken üretim sıkıntıları kimi yerde durma noktasına geldi.


Geçen yıl oyun tutkunları yeni grafik kartları satın almakta zorlandığında, sorunun ilk işaretleri alınmıştı. Apple, yeni iPhone modelinin çıkışını ertelemiş ve son Xbox ve PlayStatation oyun konsolları talebi karşılamakta çok zorlandı. Bu yıl ise kripto paralar ve madencilikte kullanılan donanımlar, koronavirüs salgını derken üretim sıkıntıları kimi yerde durma noktasına geldi. NVIDIA, ‘kripto ayarı’ndan geri adım mı attı?Nvidia'nın madencilik performansını yaklaşık yüzde 50 sınırlaması gereken özellik, ortaya çıkan birçok rapora göre kripto madenciler tarafından atlatıldı. Küresel çip krizi kapıda, fiyatlar artabilir Bilgisayar, ekran kartı, telefon hatta otomobil endüstrisi de dahil olmak üzere her şeyin talebi arttı ve gerekli olan çiplerin tedariğinde sorunlar çıkmaya başladı. Dünyanın en büyük çip üreticisi olan Tayvan merkezli TSMC firması, zaten talebi karşılamakta zorlanıyordu, şimdi işi daha da zor. Çünkü Tayvan’da başlayan su krizi yani kuraklık çip üretimine ilişkin tüm planları alt üst etmiş durumda. Teknoloji editörü Erdi Özüağ, kendi YouTube kanalında çip krizindeki son gelişmeleri ve önümüzdeki süreçte bizleri neler beklediğini anlattı.

Çip fabrikaları, üretim için ihtiyaç duydukları suya erişmekte büyük güçlük yaşıyor ve bu durum direkt olarak tüm planları da geciktiriyor. Dünya çapında sokağa çıkma kısıtlamaları bilgisayar ve oyun konsolu gibi elektronik cihazlarda talep patlamasına yol açmış, kısıtlamalar nedeniyle tedarik, üretim ve dağıtımda sorun yaşayan üreticiler talebe yetişemez hale gelmişti.


12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page