top of page

Bulut Madencilik (Cloud Mining) Nedir? 2021’nin En İyi Bulut Madencilik Platformları

Kripto para sektöründe, son dönemde popüler olan sorulardan bir diğeri de bulut madencilik nedir sorusu. Bu yazımızda, sizlere bulut madencilik nedir süreçleri ile ilgili olarak bazı bilgiler vereceğiz. Bilindiği gibi bulut madencilik, uzaktan bir veri merkezi kullanılarak, direkt olarak bilgisayar gücünü kullanmaksızın, rahat bir şekilde madencilik yapmanızı sağlar. Bu sayede hiçbir madencilik ekipmanı ya da ek bir şeye sahip olmanız gerekmez.


Bulut Madencilik (Cloud Mining) Nedir?

Kripto para madenciliği yapmak, gerçekten de zahmetli ve bir o kadar da pahalı bir iştir. Özellikle de Bitcoin, dünya üzerinde en aktif madencilik topluluğuna sahip olan kripto paradır. Bu iyi bir şey olsa da madencilik için ciddi bir rekabet yaşandığı anlamına da gelir. Yani, Bitcoin kazmak oldukça zordur. Bu sebeple, eskiden olduğu gibi insanların direkt bilgisayarlarının tek bir ekran kartı ile yüzlerce Bitcoin kazabildiği dönemler artık geride kaldı.


Bunun yerine artık müthiş boyuttaki madencilik çiftleri sürece dahil oldu. Her biri 100.000’lerce dolara mal olan bu firmalar, bireysel madencileri zor durumda bırakıyor.

Ancak elbette, şu anda bulut madencilik çözüm sunuyor. Bu çözüm, büyük miktarlarda yatırım yapamayacak insanlara Bitcoin madenciliği yapma şansı tanıyor.

Daha önce de ifade ettiğimiz gibi, bulut madencilik için herhangi bir madencilik ekipmanı gerekmiyor. Bu cihazların alımı, bakımı ve kurulumu gibi teknik ve pahalı detaylar ile uğraşmadan, çok rahat bir şekilde madencilik yapılabiliyor.

Bu sebepten ötürü bulut madencilik konsepti, son derece uygun bir konsept olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda bulut madencilik ile kripto paralar üzerinden kar elde etme şansı da var. Siz de kabul edersiniz ki, bu yöntem; trading yaparak para kazanmaya göre daha garanti ve risksiz.


Bulut Madencilik (Cloud Mining) Nasıl Çalışır?

Bulut sistemleri, dünyada son dönemde en hızlı büyüyen trendlerden birisidir. Bu hizmet, bilişim servislerinin hemen hepsini oluşturan depolama, veri tabanları ve yazılım gibi birçok şeye anında erişim sunar.

Bitcoin gibi kripto paraların temelini madencilik konseptleri oluşturduğu için, bulut madencilik sistemlerinin sektöre girmesi pek de büyük bir sürpriz değildir.

Temel olarak, bulut madencilik şöyle özetlenebilir: Bu sistemde, siz belirli bir miktarda para ödeyerek, bir şirketin sahip olduğu madencilik cihazlarından belirli bir hisse alırsınız. Karşılığında da bu şirketin kazdığı BTC miktarının belirli bir miktarını (sahip olduğunuz hisse oranında) geri alırsınız.

Bu arada, sizin yaptığınız yatırım ile birlikte şirket, elektrik masrafları, tamir ücretleri ve soğutma maliyetleri gibi birçok şeyi karşılar. Alacağınız kontratın ya da hissenin boyutu ise tamamen size kalmış bir karardır. Birçok şirketin bu yönde, farklı planları ve opsiyonları mevcuttur.

Bulut madencilik, anlaması ya da başlaması zor bir kavram değildir. Tek yapmanız gereken ilgili şirketin sisteminde bir hesap açmaktır. Bundan sonra ilgili kontratları satın alabilir ve detayları inceleyebilirsiniz. Satın alacağınız şey temel olarak hashing power adı verilen, madencilik süreçlerinde kullanılan ‘güç’tür.

Elbette bu alanda dikkatli olmak gerekir. Birçok scam şirket, bu konseptin ön plana çıkmasını avantaja çevirerek insanları dolandırmaya ve Ponzi şemaları kurmaya çalışmaktadır. Bu sebepten dolayı, geçmişte ve günümüzde birçok insan ciddi mağduriyetler yaşamıştır. Dolayısıyla bunu da göz önüne almak gerekir.

Temel olarak bakıldığında bulut madencilik konsepti, madenciliği çok fazla sayıda insana yayabilen iyi bir konsepttir. Yani, bu konsept ile hemen herkes kolay bir şekilde madencilik yapmaya başlayabilir.


Bulut Madencilik (Cloud Mining) Karlı mı?

Üstte de belirttiğimiz gibi, birçok bulut madencilik şirketi Ponzi şemasıdır. Bu sebepten dolayı sektörde faaliyet gösteren şirketlerin neredeyse yüzde 99’u güvenilmez firmalardır. Biz bu yazımızda, güvenilir olan ve kendini bu alanda ispat etmiş şirketleri ele alacağız.

Bu Ponzi firmalarının, kripto para kazmak ile hiçbir işleri yoktur. Tek yaptıkları yatırımcıların parasını almak, bunu belirli bir süre işletmek, karşılığında daha çok para almak ve en sonunda ortadan kaybolmaktır. Bu tarz şirketler, farkı isimler ile adeta türemeye ve sorun yaratmaya devam etmektedir.

Bu tarz firmalar ile ilgili olarak hemen hemen her şikayet platformunda yüzlerce şikayet bulabilirsiniz.

Başarılı ve güvenilir firmalar için ise bulut madencilik ile kar elde etmek mümkündür ancak bu durum; sadece belirli şartlarda geçerlidir. Eğer BTC fiyatı belirli bir süre boyunca sabit kalırsa, kar elde etmek için uzun süreler beklemeniz gerekebilir. Elbette seçtiğiniz şirkete, yaptığınız yatırıma ve satın aldığınız kontrat tipine göre bu durumlar değişebilir. Ancak şunu net bir şekilde ifade etmek gerekir ki bulut madenciliğe başlar başlamaz akıl almaz karlar elde edeceğim fikri, pek de mantıklı bir fikir değildir. Tabi siz dipten madencilik yapmaya başladığınızda Bitcoin kısa bir sürede rekor kırmazsa.

lut Madencilik (Cloud Mining) vs Geleneksel Madencilik: Özet

Bulut madencilik nedir yanı sıra bu bulut madencilik işlemlerinin belirli şartlar altında ve özellikle beklemeyi göze alabilirseniz karlı olduğunu öğrendik. Bunun yanı sıra, bulut madencilik işlemleri son derece masrafsızdır ve sizin hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur. Yani, uzman bir bilgi düzeyi gerektirmez.

Bulut madenciliğe yatırım yaptıktan sonra temel olarak, bir şirketin kazacağı Bitcoin’lerin belirli bir miktarını alacak konuma gelirsiniz. Bu da bulut madencilik nedir sorusunun en büyük avantajlarından birisidir. Bu durum, kendi cihazınız ile yatırım yapmaktan çok çok daha kolay bir süreçtir.

Süreci bir örnekle daha iyi bir şekilde ele alalım: Diyelim ki binlerce dolara mal olan bir madencilik ekipmanı satın aldınız. Bunun üzerine, elektrik masrafları ödemeniz gerekecek. Aynı zamanda sıcak zamanlarda bu cihazların soğuması için de bir masraf yapmanız ya da bu cihazların bakımını ve tamirini de aksatmamanız gerekiyor. Dünyada kripto para madenciliğinin en yaygın olduğu yer Çin’dir. Çünkü Çin’de enerji çok ucuzdur ve ülke, yağmurlu dönemlerde oldukça soğuktur. Bu da optimal soğutma imkanı sunar. Zaten aldığınız madencilik cihazı bir kere bozulduğunda, bu sizin için zarardan başka bir şey değildir. Yani, bu iş oldukça risklidir.

Bir diğer önemli konu da bulut madencilik nedir sorusunun da içine girer. Bu da Bitcoin madenciliğinin oldukça rekabetçi olmasıdır. Mevcut fiyatlar ve hash rate’ler göz önüne alınırsa, Bitcoin’e madencilik anlamında olan talep her geçen gün daha da artmaktadır. Bu da işleri daha da çetrefilli hale getiren bir detaydır. Dolayısıyla, kendi cihazınızı alarak madencilik yapmak istiyorsanız, tüm masrafları ve rekabet detaylarını çok iyi bir şekilde analiz etmeniz gerekir.

Buna karşın bulut madencilik daha risksizdir. Özellikle biraz da beklemeyi göze alırsanız, kar elde etme şansınız oldukça yüksektir.

En İyi Bulut Madencilik (Cloud Mining) Şirketleri

Bulut madencilik nedir sorusundan sonra, bu hizmeti en iyi ve kaliteli bir şekilde veren şirketleri de ele almak doğru bir yaklaşım olacaktır. Bu alanda doğru ve işini iyi yapan şirketler ile çalışmanın çok ama çok önemli olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz. Aksi takdirde, zor günler yaşayabilisiniz.

Bu bölümde de en iyi bulut madencilik şirketlerini ele alalım.


 • StormGain bulut madenciliği, BTC madencilik donanımının tüm işlemlerini telefonunuzun ya da bilgisayarınızın bataryasını kullanmadan gerçekleştirir.

 • Madencilik hızı StormGain’in bulut sunucularına göre değişir. Hız, madencilik sürecine katılan kullanıcı sayısı tarafından kısıtlanır.

 • Bitcoin bloklarının üretim süresine bağlı olarak her 30-40 dakikada bir madenciliğin faydası, madencilik sürecine katılan tüm kullanıcılar arasında eşit olarak dağıtılır.

 • BTC’de en az 10 USDT ile eşdeğer olarak madencilik yaptıktan sonra “Para Çek” butonuna tıklayın. Böylece kazandığınız her şey 72 saat içerisinde StormGain tarafından hesabınıza yatırılacaktır.

 • Dolandırıcılığı önlemeye yönelik yapısına dayalı olarak, şirketin kararına göre ödeme sınırlandırılabilir veya bloke edilebilir.

 • Bulut madenciliğinden elde ettiğiniz kar USDT trading hesabınıza yatırılacaktır. Bunun yalnızca StormGain üzerinde çalışmak için kullanılabileceğini ise unutmayın.

 • Ancak StormGain’de bu trade’lerden elde ettiğiniz herhangi bir kazanç istediğiniz şekilde çekmeniz ya da çevirmeniz için size ait olacaktır.

 • Bulut madenciliği için güvenilir bir hizmet

 • Güvenilir ekipman kullanımı

 • Dolandırıcılık önleme motoru var

 • İyi bir müşteri hizmeti sunar

 • Sabit ödemeler

StormGain’in Eksileri:

 • Sadece BTC madenciliği yapabilir

 • Para çekerken aldığınız miktarı hesaplamak zor

2. Genesis


 • Genesis Bitcoin bulut madenciliği, listemizin ilk sırasında yer alıyor. Bu şirket, gerçekten de bu alanda faaliyet gösteren en güvenilir firmalardan birisi olarak gösteriliyor. Bu şirket, madencilik ekipmanı alan ve bunu müşterileri için kullanıma sunan en iyi şirketlerden birisi.

 • Genesis, bireysel madencilik yapmak zorlaşmaya başladığından beridir sektörde var olan bir firma. Bu alanda alternatif sunan ilk şirketlerden birisi. Şirket, ilk olarak 2013’te kullanıma girdi. Bu yönüyle de sektördeki en eski firmalardan birisi olma özelliğini taşıyor. O günden bu yana, İzlanda merkezli olarak işlemlerine devam eden Genesis, Bitcoin dışında farklı kripto paraları da kazıyor.

 • Genesis bulut madencilik ile kazabileceğiniz kripto paralar arasında çok fazla opsiyon var. Bunlar arasında Bitcoin, Ethereum, Zcash, Monero, Litecoin ve DASH gibi ürünler yer alıyor. Bu coinlerin bir kısmının gizlilik odaklı kripto paralar olması da dikkat çekici bir başka özellik. Ethereum ve Bitcoin gibi opsiyonlar da oldukça mantıklı duruyor.

 • Genesis Mining şirketinde, farklı kontrat tiplerini satın alma şansınız var.

Şirketin dört farklı madencilik planı var ve bu opsiyonlar şöyle sıralanıyor:

 • Bitcoin radiant Classic (6 aylık süreli)

 • Bitcoin Radiant Classic (24 aylık süreli)

 • Bitcoin Radiant Zero (6 aylık süreli)

 • Bitcoin Radiant Classic (24 aylık süreli)

Kontratlar için ise yine karşınıza dört farklı tip çıkıyor:

 • Gold

 • Platinium

 • Diamond

 • Custom

Toplamda 16 farklı permütasyon var. Bunlar zaman, fiyat TH/s ve diğer sebeplere göre değerlendiriliyor.

3. NiceHash


 • Bu platformda kullanıcılar, belirli bir bilgisayar gücünü, kendi belirledikleri şartlarda satın alabiliyor. Bu şartlar arasında zaman, miktar ve ilgili güç için ne kadar ödemek istedikleri gibi şeyler yer alıyor. Bundan sonra ise satıcılar, bu teklifin iyi olup olmadığını değerlendirip kabul ediyorlar ya da teklifi reddediyorlar.

 • Bu pazar yerinde tüm ekonomi, Bitcoin merkezli. Bilgisayar gücü almak için Bitcoin kullanılabiliyor, aynı zamanda satıcılar da satışlarını Bitcoin üzerinden yapıyorlar. Bu sebepten dolayı da alacağınız paraların tamamının BTC cinsinden olacağını hatırlatmak isteriz.

 • Satıcılar, bu platform üzerinde istedikleri tip madencilik ekipmanını satabilir. Bu ekipmanlar arasında CPU, GPU ve ASIC tipi madencilik cihazları var. Doğal olarak, sizin de satış sonucunda elde edeceğiniz kar seçeceğiniz ürün tipine bağlı olarak değişiyor. Aynı zamanda bu durum, NiceHash platformunun herhangi bir şekilde şirket olarak hiçbir madencilik ekipmanına sahip olmadığı anlamına geliyor ki site, bunu zaten net bir şekilde belirtiyor. Şirketin tek amacı, alıcı ve satıcıyı bir araya toplamak.

 • NiceHash, şirketin Avrupa bölgesindeki adı. Amerika Birleşik Devletleri’nde şirket, WestHash olarak biliniyor. Sunucu olarak bakıldığında ise, Amerika, Çin, Hindistan, Brezilya ve Japonya’da şirketin sunucuları mevcut.

NiceHash’in Artıları

 • Kolay kullanım

 • BTC ile ödeme

 • Madencilik ekipmanlarını iyiliği

 • Bazen güncel fiyatlardan daha iyi ödeme yapması

NiceHash’in Eksileri

 • Ücretlerin, diğer havuzlara kıyasla daha fazla olması

 • Ödemelerde gecikmeler yaşanabilmesi

 • Küçük hacimli kripto paralar konusunda sorunlar yaşanabilmesi

4. HashFlare


 • Üçüncü sırada Estonya merkezli bulut madencilik firması HashFlare yer alıyor. Bu hizmet de aynı diğerlerindeki gibi bir operasyonel mantığa sahip. Ancak buna ek olarak, üçüncü parti madencilerin de web sitesindeki madencilik aktivitelerine katılmasına aracı olan bir sistemin olduğunu da ifade etmek mümkün.

 • Sistem, ne NiceHash gibi sadece bir pazar yeri, ne de Genesis gibi süreci tamamen kendi yöneten bir anlayışa sahip. Bu ikisinin karması bir yapıda olduğunu ifade etmek gerekiyor.

 • Bulut madencilik için uygun bir platform olan bu mecrada; Bitcoin, Ethereum, Litecoin, DASH ve ZEC gibi ürünlerin kontratları satın alınabiliyor. Tüm ödemeler, seçili kripto paralar cinsinden yapılıyor. Burada tek istisna Litecoin. Litecoin madenciliği için ödeme BTC cinsinden yapılıyor.

 • Sistemin önemli bir sıkıntısı ise oldukça az sayıda ETH kontratına sahip olması. Bu durum, bazı kişileri zor durumda bırakıyor. Her ne kadar ortada sahte bir süreç olmasa da sistemin pek de güvenilir olmadığını belirtmek gerekiyor.

 • KYC ve AML süreçleri ile ilgili olarak geçmişte bu konu hakkında büyük sıkıntılar ortaya çıktı. Hatta bu sorunlar ile birlikte platformda, dönem dönem Bitcoin madenciliği de durma noktasına geldi. O yüzden bu platform ile ilgili dikkatli olmakta fayda var. Yatırımları, ona göre ayarlamak gerekli.

 • Fiyatlama ise son derece basit ve kolay anlaşılır cinsten. Satın almak istediğiniz MH/s kadar, ödeme yapıyorsunuz.

Toplamda, 4 farklı yöntem var ve bunları şöyle sıralayabiliriz:

 • Litecoin için 1 MH/s fiyatı 1.80 dolar

 • Bitcoin için 10 GH/s fiyatı 0.60 dolar

 • Ethereum için 100 KH/s fiyatı 1.40 dolar

 • Zcash için 1 H/s fiyatı 1.40 dolar

 • DASH için 1 MH/s fiyatı 3.20 dolar

HashFlare’in Artıları

 • Güzel bir dizayna ve alt yapıya sahip veri merkezlerine sahip olması

 • Stabil bir şekilde ödeme yapması

 • Havuz seçme şansını size tanıması

 • İyi bir müşteri destek ekibine sahip olması

HashFlare’in Eksileri

 • Geçmişte yaşanan bazı problemler

 • Kendinize ait has rate’leri satamıyor oluşunuz

5. Hashnest


 • Bulut madencilik nedir diye başladığımız yazımızda, en iyi firmaları listelemeye devam ediyoruz. Sıradaki inceleyeceğimiz şirket, Hashnest olacak. Hashnest’in arkasında, kripto para madencilik sektörünün belki de en büyük ismi Bitmain var. Bitmain’de olduğu gibi, burada da hizmet Çin merkezli. Ancak şirketin elbette tüm dünyaya yayılmış bir personel ağı olduğundan da bahsetmek gerekiyor.

 • Nisan 2014’ten bu yana devam eden bu hizmet, bazıları tarafından sıkı eleştirilere geçmişte maruz kalması ile de biliniyor.

 • Her ne kadar üzerinde bazı şüpheler ve sıkıntılar olsa da bu platformun merkezi olmayan, ve görece güvenilir bir bulut madencilik platformu olduğunu ifade etmek gerekiyor. Uzunca bir süredir bu alanda çalışmalar yapan ve sektörde olan ekibin, çalışmaları sonrasında ortaya çıkan bu proje, iyi bir opsiyon olarak karşımıza çıkıyor.

 • Burada, kripto para madenciliği platformu olarak kendini tanımlayan şirket, sizi direkt olarak ünlü bir madencilik havuzu olan Antpool’a yönlendiriyor. Bu havuz, üstte belirttiğimiz Bitmain şirketine ait. Bitmain’in Çin’in yanı sıra İzlanda gibi bazı ülkelerde de ofisleri ve madencilik çiftlikleri bulunuyor. Ancak şirketin bu yöndeki ofisleri ve çiftlikleri ne yazık ki çok şeffaf bir şekilde yönetilmiyor ve denetlenmesi de oldukça güç.

 • Temel olarak bakacak olursak Hashnest’de madencilik yapmak son derece basit. Tek yapmanız gereken mobil uygulamayı indirmek ve bu mobil uygulamayı istediğiniz her an kullanabilirsiniz. Kayıt esnasında kendi kripto para cüzdanınızı da almış oluyorsunuz. Buradan hash rate satın almak için bu cüzdana BTC yatırmak gerekiyor. Bundan sonra ise madencilik başlıyor.

Hashnest’in Artıları

 • Günlük 20 ila 120 kez arasında ödeme alınabilmesi

 • Bu konularda herhangi bir sorun ya da ceza yaşanmaması

 • Hash rate alımına olanak tanıması

 • Hash satın alımına ek avantajların olması

 • Hash satabilme özelliğinin olması

Hashnest’in Eksileri

 • Kullanımının çok kolay olduğu söylenemez

 • Hash, sadece belirli kripto paralar ile satın alınabilir

 • Serbest pazar olduğu için bazen ederinden fazla ödeme yapabilirsiniz

 • Bitmain ile olan ilişkileri, şirketin güvenine bir nebze de olsa ket vuruyor

 • Site yavaş çalışabilir

6. Eobot


 • Bulut madencilik nedir temalı yazımızın yavaş yavaş sonuna gelirken, bu bölümde Eobot’u ele alacağız. Uzunca bir süredir sektörde var olan bir başka bulut madencilik platformu olan bu şirket, 2013 yılından bu yana aktif olarak kullanımda. Genesis ile birlikte en eski firmalardan birisi olan Kaliforniya merkezli şirketin kurucuları ise kimliklerini gizlemeyi tercih ediyor.

 • Herhangi bir reklam engelleyiciye karşı sitenin katı bir politikası var. Bu tarz hizmetleri kullanan biriyseniz, siteye kayıt yaptırmakta ve girmekte zorlanabilirsiniz. Hatta bazen farklı tarayıcılar dahi denemeniz gerekebilir. Ancak kayıt yaptırdıktan sonra hizmet, son derece iyidir. 2FA sistemine sahip olan şirket, güvenli ve gizlilik odaklı yapısı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

 • Bulut madencilik kontratlarına bakıldığında ise, elimizde fazla bir opsiyon olmadığını ifade etmek gerekiyor. Ya 24 saatlik, ya da 10 yıllık iki farklı kontrat satın alınabiliyor. Ancak bunun dışında site, son derece şeffaf, güvenli ve başarılı bir yapıya sahip. Kullanımı da oldukça basit.

 • Bu sitenin önemli bir diğer özelliği de bünyesinde bazı hesaplayıcılara yer veriyor olması. Bu sayede satın aldığınız hash gücü ile ne kadar sürede ne kadarlık bir kar elde edebilirsiniz, bunu önceden görmek mümkün. Ancak bazen yatırımın kendini karşılaması için 52 ay dai gerekebiliyor. Dolayısıyla, bu hizmeti kullanmak istiyorsanız uzun vadeli bir yatırım yapmaya da hazır olmalısınız. Bu platform, kısa vadede getiri sağlamak isteyenler için pek de uygun bir yapıya sahip değil.

 • Sunduğu kripto paralara gelince, son derece iyi opsiyonlar ile bezeli olduğunu görebiliyoruz. Eboot’un platformunda madencilik yapabileceğiniz kripto paralar arasında Bitcoin, Ethereum, XRP, Bitcoin Cash, Litecoin, EOS, USDC, TRON, DASH, Dogecoin, Cardano, CureCoin, Monero, NEM, Zcash, Bytecoin, Tezos, Stellar, Lisk, STEEM, Grin, ve Ethereum Classic gibi ürünler yer alıyor. Dolayısıyla yelpazenin oldukça geniş olduğunu ifade etmek mümkün.

Eobot’un Artıları

 • Android ve iOS işletim sistemlerini destekleyen mobil uygulamalara sahip olması

 • Hızlı ve güvenli bir ödeme yöntemi sunması

 • Farklı ve ilgi çekici yan projelere ev sahipliği yapması

Eobot’un Eksileri

 • Rutin ücretlerinin yüksek olması

 • Web sitesinin biraz fazla sade ve basit kalması

 • Sahiplerinin gizli kalmayı tercih etmesi

7. Hashing24


 • Bulut madencilik nedir temalı yazımızda, bu bölümde en son olarak Hashing24 sitesini ele alacağız. Site, dünyanın dört bir yanında ofislere sahip. Sitenin ofislere sahip olduğu ülkeler arasında Birleşik Krallık, Gürcistan, Ukrayna ve Tayland gibi yerler göze çarpıyor. Buna ek olarak, şirketin sahip olduğu madencilik ekipmanları ise İzlanda ve Gürcistan’da yer alıyor.

 • Şirket, 2016’dan bu yana kripto para sektöründe yer alan bir kurum hüviyetinde. Bunun yanı sıra, Hashing24’ün, madencilik sektörünün önemli figürlerinden birisi olarak gösterilen madencilik ekipmanı üreticisi BitFury ile yakın ilişkilere sahip olduğundan da bahsetmek doğru olacaktır. Hatta şirketin sahip olduğu hash gücünün büyük bir kısmı BitFury’den geliyor. Bu da şirkete güven duyulmasını sağlayan bir detay. Çünkü, sektörün hemen hepsi biliyor ki, bu şirket sürekli olarak hash gücü sağlıyor ve elinde olmayan bir şeyi satmıyor.

 • Ancak Hashing24’ün dezavantajları arasında sayabileceğimiz bazı detaylar var. Bunlardan birincisi, Bitcoin madenciliği dışında, bu şirketin pek de doğru bir adres olmadığı. Şirket, Bitcoin’de çok uzun süreli kontratlar satıyor. Ancak diğer kripto paraları desteklemiyor. Dolayısıyla, eğer bulut madencilik sektörüne Bitcoin ile giriş yapmak istiyorsanız, burası sizin için çok doğru bir adres. Ancak diğer coinler için aynısını söylemek pek de mümkün değil.

 • Hizmet, gerçekten de biraz pahalı. Ancak şirketin sahip olduğu güven ve sektördeki adına bakılırsa, bu ücretin hakkını karşıladığını da ifade etmek gerekiyor. Şirketin, son derece iyi bir müşteri destek ekibi var. Sitede gezinmek ve bir şeyler keşfetmek de bir o kadar basit. Kayıt yaptırmak da iki dakikadan fazlasını almıyor. Bundan sonra, tek yapmanız gereken şey, satın almak istediğiniz hash miktarını girmek. Devamında ise direkt olarak arkanıza yaslanabilirsiniz. Çünkü madencilik, o andan sonra sizin için başlıyor olacak.

Hashing24’ün Artıları

 • Kullanımının son derece basit ve anlaşılır olması

 • Ödemelerin hash gücüne bağlı olarak verilmesi

 • Hızlı bir yapıya sahip olması

 • Demo özelliğini barındırması. Bu sayede başta deneme yaparak hizmetin size uygun olup olmadığını test edebilirsiniz.

 • Cüzdanın bulunması ve Bitcoin işlemlerine uygun hale getirilmesi

 • Platformdan hızlı bir şekilde para çekilebilmesi

 • Dilediğiniz her zaman para çekebilme özgürlüğü

Hashing24’ün Eksileri

 • Para çekebileceğiniz zaman, ne kadar çekebileceğiniz konusunda tahmin yapmanın biraz zor olması

 • Kısa vadeli kontratların olmaması

 • Sadece tek bir algoritma ile çalışması

Sonuç

Bulut madencilik nedir ile ilgili olarak yayınladığımız rehberin artık sonuna geldik. Bu yazıdan sonra bulut madencilik nedir sorusuna ek olarak, sistemin nasıl işlediği ve hangi şirketleri tercih etmeniz gerektiği konusunda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz. Ancak elbette, bu noktada bir kez daha ifade etmek gerekir ki, bu alanda çok fazla sayıda dolandırıcı var. O sebeple öncelik, iyi ve güvenilir bir site seçmek olmalı. Bu yüzden de çok dikkatli olmak ve iyi bir ön araştırma yapmak gerekiyor.

Şirketler, kullanıcıları ağına düşürmek için farklı taktikler izliyor. Dolayısıyla potansiyel tehditlere karşı uyanık olmalısınız. Bu alan, en fazla Ponzi şemasının oluştuğu alanlardan birisi. Dolayısıyla kısa sürede kar vaat eden oluşumlardan uzak durmanız gerekiyor. Bulut madencilik, yapısı gereği son derece karlı olabilir. Ancak bunun için zaman, emek ve dikkat gerekiyor. Eğer tüm kartlarınızı doğru bir şekilde oynarsanız, o zaman birkaç ay içinde dahi güzel karlar elde edebilirsiniz. Ancak elbette başarınız, seçtiğiniz şirkete de göbekten bağlıdır. Bunu da unutmamak gerekir.

15 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page