top of page

Linux için Microsoft Edge geçen yıldan beri geliştiriliyor

Yazılım devi Microsoft’un Windows 10, Windows 10 Mobile ve Xbox One için tasarlamış olduğu internet tarayıcısı Microsoft Edge, Linux için yakın zamanda geliyor. Microsoft, Edge tarayıcısını Chromium motoruna geçirebileceğini duyurduğunda her popüler platform için getirme sözü vermişti. Microsoft tarafından Edge tarayıcısı üzerinde geliştirmeler uzun süredir devam ediyor. Chromium tabanlı bu internet tarayıcısının Chrome’a rakip olarak pazara sunulduğu biliniyor.


Microsoft Edge, Linux için geliyor


Microsoft Edge çıktığı dönemlerde Linux bu platformlardan birisi olarak gözükmüyordu. Geçen yıl ise Microsoft’un Linux sürümünün üzerinde çalışıldığı anlaşılmıştı. Ekim ayından itibaren ise Linux kullanıcıları tarayıcıyı Edge Insider web sitesinden yada yerel paket yöneticileri aracılığı ile indirebilecekler. Linux kullanıcıları, Windows ve MacOS’taki kullanıcılar ile aynı deneyim ile beraber yerleşik gizlilik ve güvenlik özelliklerinden de yararlanabilecekler. Şirket özellikle Linux üzerindeki Edge deneyimini diğer platformlar ile aynı şekilde tutmaya çalışıyor.

Şirket, Edge web tarayıcısı için kullanıcılara yönelik dokunmatik ekranlara özel optimize etmeyi de planlıyor. Ayrıca planları arasında Edge için erişebilirlik özellikleri ve geliştirici araçları da bulunuyor. Edge platformu geliştirilmeye devam ederken son olarak RAM miktarını azaltmak için uyuyan sekme adlı bir özellikte sunulmuştu. Chrome’un aksine Microsoft Edge’in uyku sekmesi özelliği daha gelişmiş yapıda geliyor. Söz konusu bu uyuyan sekmeler ise şu şekilde aktif edilebiliyor. (a)


6 görüntüleme0 yorum
bottom of page