top of page

Statik IP adresi nedir? Dinamik IP arasındaki farklar neler?

İnternet ve ağınız; İnternet Protokolü (IP) adresleriyle birbirine bağlıdır. İki tür IP adresi vardır: Statik IP ve dinamik IP. Bu makalede, “statik ve dinamik IP nedir, arasındaki farklar nelerdir” sorularının cevabına değindik.
İnternet ve ağınız; İnternet Protokolü (IP) adresleriyle birbirine bağlıdır. İki tür IP adresi vardır: Statik IP ve dinamik IP. Bu makalede, “statik ve dinamik IP nedir, arasındaki farklar nelerdir” sorularının cevabına değindik. En iyi Wi-Fi ayarı nasıl yapılır?Gelişen teknolojiler Wi-Fi performansını direkt etkiliyor. Önemli ipuçları ile en iyi Wi-Fi ayarı nasıl yapılır rehberimiz sizlerle. IP nedir? Bir IP adresi, her cihaza atanan benzersiz bir sayıdır internet ağ adresidir. Tıpkı fiziksel ev adresinizin, insanların postalarınızı nereye göndereceklerini bilmelerine izin verdiği gibi, IP adresleri de bilgisayarları ve cihazları tanımlar ve birbirleriyle iletişim kurmalarına imkan tanır.

Dahili olarak, IP adresleri sayı olarak saklanır. İnternet, adres defteri olarak Etki Alanı Adı Sistemini (DNS) kullanır, böylece internette gezinmek ve ağınızdaki aygıtları adreslemek için sayılar yerine sözcükler (www.shiftdelete.net gibi) kullanabilirsiniz. Bugünlerde evinizdeki neredeyse elektronik her şeyin bir IP adresi olabilir.

Web tarayıcınıza bir URL yazdığınızda, o etki alanının IP adresini aramak için DNS kullanır. Örneğin, tarayıcınıza www.shiftdelete.net yazarsanız, DNS 77.234.41.52 dahil birkaç IP adresinden birini işler.


Statik IP adresi nedir?

Statik bir IP adresi, değişmeyen bir adrestir. Cihazınıza statik bir IP adresi atandığında, bu numara genellikle cihaz kullanımdan kaldırılıncaya veya ağ mimariniz değişene kadar aynı kalır. Statik IP adresleri genellikle sunucular veya diğer önemli ekipmanlar tarafından kullanılır. Statik IP adresleri İnternet Servis Sağlayıcıları (ISS’ler) tarafından atanır. ISS’niz, hizmet sözleşmenizin niteliğine bağlı olarak size statik bir IP adresi tahsis edebilir.


Dinamik IP adresi nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, dinamik IP adresleri değişebilir. Dinamik adresler, gerektiğinde Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü (DHCP) sunucuları tarafından atanır.

Dinamik adresler kullanıyoruz, çünkü IPv4 internet dolaşımı için yeterli statik IP adresi sağlamıyor. Örneğin, bir otelin muhtemelen statik bir IP adresi vardır, ancak odalarındaki her bir aygıtın dinamik bir IP adresi olacaktır.


20 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page